Friday, 23 March 2018

Fast finishers

I have $375 in my wallet. Mum gives me $2 to buy a scratchy. I get lucky and win $127 on my scratchie. How much money do I have altogether? 375 + 127= 502 so 370 + 120=490 and then 7 + 5 = 12 so 490 + 12 = 502

At Pt England Primary there are 659 children. One day we have children 196 from Tamaki Primary come visit us. How many children are there altogether?659 + 196=855 so 650 + 190 = 840 and then 9 + 6 = 15 so the 840 + 15 = 855

I was going on holiday and had $4500 for my trip. My flights cost me $2842. How much money was I left with for my trip?4500 - 2842 = 1658 so then 4500 - 2800 = 1700 the 1700 - 42 = 1658

There are 947 people who work at Sylvia Park Mall. One day there is a fire drill and 632 people leave the building. How many people are left at Sylvia park? 947 - 632= 315 so then 940 - 630 = 310 then 7 - 2 = 5 so then 310 + 5 = 315

On my birthday I received $236 from my family in total and added this to my savings that currently had a balance of $1254. How much money do I now have in total? 1254 + 236 = 1490 so then 1250 + 236 = 1486 and then 1486 + 4 = 1490

The temperature on Venus is 1683 degrees fahrenheit. One day the temperature drops 387 degree fahrenheit. What is the temperature now on Venus? 1683 - 387= 1296 so then 1683 - 380 = 1303 and the 1303 - 7 = 1296

There were 1693 mls of juice inside the bottle. Miss Clark drinks 573 mls of juice. How much juice is left in the bottle? 1693 - 573 =1120 so the 1693 - 570 = 1123 and then 1123 - 3 = 1120

The oldest cat in the world lived for a total 9463 days. The oldest fish lived for 3853. What was the difference in days between how long the cat had lived compared to the fish? 3853 + 5610 = 9463 and then 3853 + 5000 = 8853 and then 8853 + 600 = and then I did 9453 + 10 = 9463 so then my answer is 5000 + 600 + 10 = 5610





No comments:

Post a Comment